МИНИСТАРСТВУ ПРОСВЕТЕ, НАУКЕ И ТЕХНОЛОШКОГ РАЗВОЈА

ПРЕДМЕТ:Предлози за промену   појединих чланова Закона о основама система образовања и васпитања

ПРЕДЛАГАЧ: „ДРУШТВО ДИРЕКТОРА ШКОЛА СРБИЈЕ“

Предлажемо да се у члану 124. став 1. и 2. мењају, и да гласе:

Став 1: „Запослени у Установи у којој је именован за директора , задржава радни однос на неодређено време, стечен на основу Уговора о раду, за време трајања два мандата, с правом да се врати на послове које је обављао пре именовања. Права, обавезе и одговорности директора установе, утврђују се , уз постојећи Уговор о раду, Уговором о правима и обавезама директора.“

Став 2: „Директору именованом из друге Установе, мирује радни однос за време трајања два мандата. Права, обавезе и одговорности директора у Установи у којој је именован, утврђују се посебним Уговором о међусобним правима и обавезама, без заснивања радног односа.“

После става 2. додаје се нови став 3. који гласи:

„Са лицем које је именовано за директора, а није у радном односу,Установа закључује Уговор о раду на одређено време, за време трајања два мандата.“

Предлажемо да се у члану 154. мењају ставови 7, 8 и 9 и да гласе овако:

Став 7:“ Конкурсна комисија обавља разговор са кандидатима са листе из става 6. овог члана и даје директору предлог за избор кандидата, а директор врши избор решењем у року од 8 дана од дана обављеног разговора са кандидатима.“

Став 8:“ Кандидат незадовољан решењем о изабраном кандидату, може да поднесе жалбу Школском одбору, у року од 8 дана од дана достављања решења из става 7. овог члана.“

Став 9: „ Школски одбор о жалби одлучује у року од 8 дана од дана подношења.“

Предлажемо да се у Прелазним одредбама, у вези са нашим предложеним измењеним чланом 124, дода нови члан са ставовима 1. и 2, који гласе:

Став 1: „ Директору Установе мирује радни однос за време трајања два мандата, и он има право да се врати на послове које је обављао пре именовања, односно на послове које у складу са Правилником о врсти стручне спреме може да обавља, а који су у току трајања мандата остали упражњени.“

Став 2: „ Уколико у Установи таквих послова нема, Школска управа ће директора из претходног става, распоредити на прво упражњено радно место, на територији те Школске управе.“

Председник Управног одбора
Иван Ружичић, проф.