Саопштење УО"ДДШС" поводом дописа Министарства просвете од 25.2.2015. године директорима школа

Саопштење УО „Друштва директора школа Србије“ поводом дописа Министарства просвете од 25. 2. 2015. године директорима школа

Поводом дописа Министра просвете науке и технолошког развоја од 25. 2. 2015. године Управни одбор „ДДШС“ даје следеће саопштење.

Овај допис, позивајући се на чл.14 Закона о штрајку, тражи од директора школа да без вођења дисциплинског поступка радницима који су у законитом штрајку умањују зараду за фебруар месец , и самоиницијативно без решења примењују чл.106 Закона о раду. Оваквим поступањем директор школе чини више преступа.

Прво што самоиницијативно умањује зараде радницима, а друго што истовремено долази под удар члана 15, став 2 Закона о штрајку, који каже да „послодавац не сме да спречи запосленог да учествује у штрајку нити да употребљава мере принуде ради окончања штрајка, као ни да по основу не учествовања у штрајку предвиди повољнију зараду …за запослене који не учествују у штрајку.“ Такође, допис је уопштен и оставља директорима школа да сами одреде колико ће умањити зараду што ће произвести, ако се примени, различите ситуације у пракси, с обзиром на специфичности „времена проведеног на раду“ за наставнике. Ово може довести до тужби радника, које не само да могу произвести примену члана 63 тачка 10а и довести до разрешења директора, што је у овој ситуацији најмање битно лично за директоре, али може проузроковати велике штете по Буџет Републике Србије.

Имајући у виду ситуацију у школама Друштво директора школа Србије апелује на Министра просвете да овај допис повуче и да мудро и стрпљиво сви схватимо озбиљност ситуације, да се не би угрозила школска година и да би се сачувао просветни систем , који у овом тренутку као и до сада почива на ентузијазму наставника, директора школа и запослених у просвети.

У том смислу позивамо обе стране и Министарство просвете и Синдикате да не доносе једностране одлуке и да се хитно формира тројна комисија, која би била састављена од најодговорнијих људи из Министарства просвете, Синдиката и Друштва директора школа Србије која би спречила хаос у школама и разумним потезима спречила да се угрози школска година и сачувала просветни систем у Србији.

Стицање и преношење знања почива пре свега на љубави, сарадњи и поверењу између учесника у том процесу, а када се све то сведе на „законску преписку“ између Министарства, директора и наставника онда је то пораз свих нас, али и пораз читавог друштва. Учинимо све да до тога не дође и тиме дајмо шансу будућности ове земље и нашим младим људима.

У Чачку, 13. 3. 2015

Управни одбор
    „Друштва директора школа Србије“